Emočná inteligencia

„Kde investovať?“, „Čo vylepšiť?“, „Ako si zabezpečiť náskok pred konkurenciou?“, to všetko sú otázky, ktoré si zákonite skôr alebo neskôr položí každý obchodník, podnikateľ či skrátka ktokoľvek kto sa neuspokojí s tým čo je ale hľadá to čo by mohlo byť a pozerá sa do budúcnosti.

Okrem klasických oblastí v ktorých ide o vylepšenie služieb, technológií alebo produktov je tu ešte oblasť, ktorá dlhú dobu bola zaznávaná. Ľudské zdroje.

Ľudské zdroje, to je takmer nevyčerpateľná studňa, ponúkajúca množstvo zdokonalní a vylepšení. Ale akým spôsobom zabezpečiť rozvoj a kultiváciu týchto zdrojov? A vôbec-čo je rozhodujúcim faktorom vtedy, keď jeden tým tej istej firmy je úžasne produktívny a iný stratový? Aj keď je jasné, že rozdiely vo vzdelaní tu nie sú žiadne. Tak kde je pes zakopaný?

V emocionálnej inteligencii.

Aj vy ste si už položili otázku ako sa z ťažko  chápavého a slabého žiaka mohol stať tvorca teórie  relativity a nositeľ Nobelovej ceny? Alebo prečo si veľmi nadané deti často len ťažko  hľadajú miesto v živote?

Dnes je už vedecky dokázané, že len dobré známky v  škole a vysoký inteligenčný kvocient nestačia. Úspech  v osobnom živote a povolaní určujú na 80 percent celkom iné faktory. Patria k nim sociálny pôvod, trocha  šťastia, no hlavne inteligentné zaobchádzanie s  vlastnými a cudzími citmi.

V dnešnom zložitom svete musí inteligencia zahŕňať viac ako len schopnosť abstraktného myslenia, formálnu  logiku, či rozsiahle všeobecné znalosti. Omnoho dôležitejšie sú emocionálne a sociálne  schopnosti, ako napr. angažovanosť, motivácia, ľudskosť  a iné.

Emocionálna inteligencia zahŕňa také kvality ako  je chápanie vlastných citov, schopnosť vcítiť sa do iných ľudí a riadiť city tak, aby sa zlepšila kvalita  života.

Zo skúseností vieme, že pocit v bruchu alebo vnútorny hlas nam neraz pomože pri rozhodovaní lepšie ako všetky racionálne úvahy. Pri EI ide o spracovanie info, ktoré dennodenne prijimame a ktore musia byt spracovane

· rýchlo

· spontánne

· bez dlhého rozmýšľania vzdialeného od praxe

Dnes konečne možno vedecky doložit to, čo je očividne na každom pomaturitnom stretnuti: len dobré znamky v škole a vysoky inteligenčný kvocient nestačia. Dlho ľudia verili, že víťazstvo zaručuje vysoká inteligencia (IQ), pekny vzhľad a dobré spravanie. No teraz sa už bezpečne vie, že úspech v osobnom živote a povolaní určujú celkom iné faktory. Patria k ním sociálny povod, trocha štastia, ale predovšetkym inteligentne zaobchádzanie s vlastnými a cudzími citmi.

Pre úspech v živote je EI dôležitejšia ako to, čo sa učíme v školách a na univerzitách. Existujú ľudia s IQ 160, teda s mimoriadne vysokým IQ, ktorí rozumovo prevyšujú 99% ľudstva, no napriek tomu si musia zarabat na

živobytie u zamestnávateľov, ktorí majú premierné IQ 100. Prečo je to tak? Pretože IQ géniom chýba EI, víťazov z ľudí robi EI. Avšak iba ten, kto vie, čo EI znamená, a dokáže je u seba rozvíjať z nej môže mať aj skutočný osoh.

 

EQ ako predpoklad úspechu?

Takmer všade kde sa hovorí o úspechu, je badať v pozadí konštruktívne a pozitívne emócie. Pozrime sa na situácie, kedy je sice prítomná inteligencia ako taká ale zúfalo chýba emočná inteligencia:

 

Ako si zadefinujeme náš úspech, podľa toho budeme určovať aj to akú dôležitosť pri dosahovaní našeho úspechu budú zohrávať emócie a emočná inteligencia. Ale vždy bude prítomná vo väčšej alebo menšej miere.

Stále musíme jednať s ľudmi, nech už sú na akomkoľvek poste vo firme. Či už je to upratovačka alebo zákazník, či dodávateľ. Úroveň našej emočnej inteligencie ovplyvní náš vzťah voči nim a spôsob ako s nimi jednáme a to následne ovyplyvní ich výkon alebo ich rozhodnutie. A výkony a rozhodnutia ovyplvňujú či uspejeme alebo nie.

 

Desať charakteristík emočnej inteligencie

Uvedomenie seba samého
Bez uvedomenia seba samého nemôžete začať pracovať na emočnej inteligencii. To znamená, že najprv musíte získať schopnosť správne pomenovať emóciu, keď ju začnete pociťovať, pripísať ju správnemu zdroju a zdržať sa akéhokoľvek konania, ak ste si ešte nepremysleli jeho skutočný dopad.

Pochopenie, ako vznikajú emócie
Schopnosť zabrániť tomu, aby určitá emócia prebrala nad vami kontrolu, a schopnosť ovládať vlastné reakcie sú veľmi dôležité. Patrí sem aj rozlišovanie toho, ako sa v nejakej situácii cítite a čo si o nej myslíte, a ich odlíšenie od skutočných činov. To, že vám niekto povedal niečo, čo sa vás osobne dotklo, ešte nemusí znamenať, že vám dotyčná osoba chcela ublížiť.

Regulácia seba samého
Je dôležité udržiavať vysokú toleranciu frustrácie a schopnosť regulovať vlastné emócie. Určite by vás nemala odradiť hneď prvá stresová situácia v práci. Skúste sa zamyslieť nad tým, aký je rozdiel medzi odpoveďou a reakciou na emócie. Skúste vaše reakcie na chvíľu zadržať, premyslieť ich a namiesto reagovania odpovedať.

Empatia
Empatia je schopnosť vcítiť sa do druhej osoby, pričom sa človek otvára obsahu, forme a pocitom, ktoré mu druhá osoba komunikuje.

Motivácia a rozhodnutia
Schopnosť udržať si motiváciu znamená mať chuť pustiť sa do ďalších úloh a vidieť aj v malých rozdrobených činnostiach vyšší zmysel. Dobré rozhodnutia podporujú udržiavanie motivácie. To znamená dokázať zvládnuť emócie, konať menej impulzívne a viac premyslene, udržať si istú mieru riadenia seba samého.

Analýza a pochopenie vzťahov
Dobré vzťahy sú charakteristické vzájomnou dôverou a rešpektom. To znamená mať vo svojom okolí ľudí, na ktorých sa môžete absolútne spoľahnúť a pri ktorých sa môžete uvoľniť a byť samým sebou.

Intuícia
Je schopnosť dôverovať svojim pocitom a podľa nich robiť dôležité rozhodnutia a riadiť svoje činy. Nie je však jednoduché správne rozšifrovať, čo vám v danom momente vaše telo chce povedať.

Kreativita a flexibilita
Kreativita je schopnosť vytvárať alternatívne riešenia a zvažovať viacero možností. Znamená to nenechať sa očariť prvotným dojmom zaujímavej myšlienky, ale dokázať zostať otvorený prílevu nových informácií a byť ochotný upraviť podľa nich konečné rozhodnutie.

Integrované „ja“
Dbajte o vyváženosť jednotlivých rolí vo vašom živote. Pravidelne sledujte, čo robíte pre emocionálnu, sociálnu, fyzickú, mentálnu a spirituálnu časť vášho „ja“.

Vyrovnaný život
Je taký, v ktorom dostáva priestor práca, vzťahy, odpočinok, relax a záujmy.
Jednotlivé kompetencie na zvýšenie vašej emočnej inteligencie môžete zdokonaľovať počas celého života.

 

Emočné kompetencie

Tak ako IQ ako také pozostáva z určitých komponent, rovnako sa to týka aj emočnej inteligencie. David Goleman vo svojej knihe Emoční Inteligence uvádza základné delenie emočných kompetencií, ktorých sa viac menej držia aj iní autori aj keď niekedy uvádzajú podobné alebo príbuzné komptencie.

Aj keď ale hovoríme o základných kompetenciách, nie je možné považovať ich za jediné. Tu uvádzame tie základné:

Ako ďalej?

Uvedené informácie sú len zlomkom poznatkov, ktoré je možné na teoretickej úrovni získať. Ale ako z napísaného vyplýva, EQ je skôr o tom skutočnom, zažiatom, než o tom počutom a predstavovanom. EQ sa dá rozvíjať. A pokiaľ je tento rozvoj pre vás dôležitý, možno by vás zaujala ponuka či už voľne dostupných nekomernčných kurzov (na tejto stránke pod Kurzy a semináre) alebo v rámci firemného vzdelávania na www.koucing.szm.sk.